reallydiamond.com is an easy and enjoyable activity for crafters young and old.

Tricoul lui Maradona, vândut | 6pm.ro

Tricoul lui Maradona, vândut

Publicat in May 4, 2022   ·   Fara comentarii

Tricoul purtat de fostul mare fotbalist argentinian Diego Maradona la meciul cu Anglia de la Cupa Mondială 1986 a fost vândut la licitaţie pentru aproape 9,3 milioane de dolari, ceea ce a doborât toate recordurile pentru un tricou sport de colecţie, a anunţat miercuri casa de licitaţii Sotheby’s, transmite AFP.

Recordul anterior a fost deţinut de un tricou purtat de fostul mare jucător american de baseball Babe Ruth la sfârşitul anilor 1920, care s-a vândut în 2019 pentru 5,6 milioane de dolari. Vânzarea tricoului lui Maradona se desfăşura online din 20 aprilie şi s-a încheiat miercuri dimineaţa.

De peste 35 de ani, tricoul lui Maradona se afla în proprietatea fostului internaţional englez Steve Hodge, care a făcut schimb de tricouri cu mijlocaşul argentinian la finalul meciului câştigat cu 2-1 de naţionala sud-americană, graţie golurilor marcate în repriza secundă de “El Pibe d’Oro”.

Maradona a înscris primul său gol în minutul 51 al partidei de pe stadionul Azteca din Ciudad de Mexico în urma unui henţ neobservat de arbitru, pe care el însuşi l-a descris drept “Mâna lui Dumnezeu”. A doua sa reuşită a venit în minutul 55, în urma unei acţiuni spectaculoase, în care decarul argentinian a driblat cinci fotbalişti englezi înainte de a trimite balonul în plasă. Acest gol a rămas în istorie drept “Golul secolului”.

Diego Maradona, unul dintre cei mai mari fotbalişti din toate timpurile, a încetat din viaţă în urma unui infarct, pe 25 noiembrie 2020, la doar câteva săptămâni după o operaţie pe creier, pentru îndepărtarea unui cheag de sânge.

Dalma Maradona, fiica cea mare a regretatului fotbalist argentinian Diego Maradona, a asigurat că tricoul pe care casa Sotheby’s a anunţat că îl va scoate la licitaţie luna aceasta nu este cel în care tatăl ei a marcat cele două goluri împotriva Angliei, la Cupa Mondială din 1986, ci cel pe care l-a purtat în prima repriză, informează EFE.

De peste 35 de ani, tricoul s-a aflat în proprietatea fostului internaţional englez Steve Hodge, care a făcut schimb de tricouri cu Maradona la finalul meciului câştigat cu 2-1 de Argentina, graţie golurilor marcate în repriza secundă de “El Pibe d’Oro”.

Nu intelegi vreun cuvant din articol? Cauta definitia lui in dictionarul DexOnline.Net

Daca sunteti de acord cu cele scrise sau daca v-a placut articolul, il puteti distribui folosind butoanele de mai jos. O opinie personala asupra articolului ar ajuta comunitatea. Multumim!

Spune-ne parerea ta despre acest subiect!