In urma cu trei ani, Cristiano Ronaldo marca golul cu numarul 100

Publicat in April 21, 2020   ·   Fara comentarii

Pe data de 18 aprilie 2017, Cristiano Ronaldo, la acea vreme atacant la echipa Real Madrid, devenea primul jucator care atinge bara simbolica de 100 de goluri in Liga Campionilor. In urma cu trei ani, pe data de 18 aprilie 2017, Real Madrid scotea Bayern Munchen din sferturile de finala a Ligii Campionilor. Au reusit sa castige cu scorul de 2-1 si madrilenii au invins inca o data germanii in retur cu scorul de 4-2 datorita golului inscris de Cristiano Ronaldo. Portughezul egala (1-1) dand un gol pentru prima data in 76 de minute de joc. A mai urmat un gol, scorul ajungand la 2-2 in prelungiri, minutul 104 inainte de a marca golul cu numarul 3 pentru echipa, in minutul 109. In seara respectiva, Cristiano Ronaldo a ajuns la golul cu numarul 100 din cariera in cadrul Ligii Campionilor. De atunci,

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a continuat sa inscrie. Acum, are la activ numai putin de 129 de goluri si ramane cel mai bun golgheter din istoria competitiei.Ronaldo domina clasamentul all time al golgheterilor din cadrul Champions League, in care este urmat indeaproape de catre argentinianul Lionel Messi (114 goluri), cei doi fiind de altfel singurii fotbalisti din istoria fotbalului care au reusit pana in prezent sa depaseasca bariera de 100 de goluri in principala cupa europeana.

Atacantul lusitan detine, in egala masura, recordul de goluri inscrise pe parcursul unei singure editii a Ligii Campionilor (17),  record stabilit in sezonul 2013-2014.

Nu intelegi vreun cuvant din articol? Cauta definitia lui in dictionarul DexOnline.Net

Daca sunteti de acord cu cele scrise sau daca v-a placut articolul, il puteti distribui folosind butoanele de mai jos. O opinie personala asupra articolului ar ajuta comunitatea. Multumim!

Spune-ne parerea ta despre acest subiect!