Roma- Rafael Nadal l-a coborat de pe tron pe Zverev

Publicat in May 24, 2018   ·   Fara comentarii

Intr-o finala perturbata de o ploaie puternica, Nadal a reusit sa il invinga pe Alexander Zverev (6-1, 1-6, 6-3). Spaniolul castiga turneul Masters 1000 a 8-a oara in cariera.

Rafael Nadal

In urma cu putin timp se credea ca Rafael Nadal este victima unui blestem ori de cate ori joaca in Roma. Spaniolul nu a mai avut parte de victorie din 2013. Ba mai mult, in ultimele trei turnee nu a reusit nici macar sa ajunga in sferturile de finala. Germanul a stiut sa profite de aceste esecuri ale lui Nadal si s-a aratat mult mai agresiv in cadrul meciului decat de obicei, punandu-l in mod constant pe Nadal in pozitie de aparare.

Se pare ca Nadal a fost salvat de ploaia puternica care le-a dat mari batai de cap ambilor jucatori in timpul partidei. Nadal era condus cu scorul de 3-1 la decisiv moment in care ploaia si-a facut aparitia si a perturbat meciul. Dupa o pauza de 15 minute Nadal a reusit sa serveasca si sa reduca diferenta la 2-3. A urmat inca o repriza de ploaie care a intrerupt din nou meciul, numai putin de o ora. Dupa reluarea meciului spaniolul nu mai cedat nicio secunda pana la final reusind sa il invinga pe Zverev si sa castige pentru a opta oara turneul de la Foro Italico, dupa un meci prelungit de doua ore si 9 minute.

Pentru spaniol acesta a reprezentat succesul cu numarul 32 in cadrul unui turneu de Masters 1000, al 78-lea din cariera sa.

Nu intelegi vreun cuvant din articol? Cauta definitia lui in dictionarul DexOnline.Net

Daca sunteti de acord cu cele scrise sau daca v-a placut articolul, il puteti distribui folosind butoanele de mai jos. O opinie personala asupra articolului ar ajuta comunitatea. Multumim!

Spune-ne parerea ta despre acest subiect!