Liverpool a invins-o pe Porto

Publicat in April 18, 2019   ·   Fara comentarii

Liverpool s-a impus fara probleme in fata lui Porto (1-4) miercuri seara, in sferturile de finala. Pentru al doilea sezon consecutiv, Reds au reusit sa se impuna si sa se califice in semifinala Ligii Campionilor.

Liverpool-Porto

Golurile invingatorilor au fost marcate de Mane, in minutul 25 al partidei, de Salah in minutul 65 al partidei, de Firmino in minutul 77 al partidei si de Van Dijk in minutul 85 al partidei. Pentru Porto cel care a inscris a fost Militao in minutul 69.

Drept urmare, Liverpool a reusit sa isi respecte statutul de fvorita cu Porto si sa deschida scorul dupa doar 25 de minute de joc. Inainte de pauza scorul era de 2-0. Imediat dupa pauza Mane a fost cel care a marcat pentru 3-0 insa aceasta reusita a fost anulata pentru ofsaid. Porto ar fi putut inscrie un gol pretios in aceasta deplasare. Cu reusita sa Sadio Mane urca pe locul 2 in topul marcatorilor all-time al celor de la Liverpool si in istoria participarilor in competitiile europene. Mane a reusit sa il egaleze pe Ian Rush fiecare din ei avand cate 14 reusite. Acest clasament este condus de Steven Gerrard cu numai putin de 21 de goluri. Golul inscris de Mane in partida cu Porto a necesitat validarea VAR dupa ce arbitrul a semnalizat ofsaid.