Halep a castigat un meci spectaculos, cel mai bun din turneul feminin, dupa Gazzetta dello Sport

Publicat in January 26, 2018   ·   Fara comentarii

Simona Halep

Halep a castigat un meci spectaculos, cel mai bun din turneul feminin, dupa Gazzetta dello Sport. Cotidianul italian renumit,  Gazzetta dello Sport a scris, joi, dupa meci ca  Simona Halep a reusit sa se impuna la  intalnirea cu Angelique Kerber dupa ce au dispus un meci foarte spectaculos, cel mai bun se pare, din turneul feminin la Australian Open.

“A fost tenis spectacol in a doua semifinala, castigata, scor 6-3, 4-6, 9-7, de Simona Halep in fata germanei Angelique Kerber. Halep a inceput ca o racheta, a condus cu 5-0, dar Kerber a reusit ss revina la 5-3, desi romanca s-a impus in set cu 6-3. Kerber nu s-a lasat si la 3-1 in setul doi pentru Halep, romanca a inceput sa piarda teren si sa nu mai fie atat de precisa.  A fost momentul trezirii pentru Kerber, care a strans din dinti si a reusit sa castige setul.

In setul trei, Halep a dus scorul la 5-3, dar Kerber a reusit sa anuleze doua mingi de meci si a dus scorul la 6 egal. La 8-7, Halep a reusit sa transforme mingea de meci, dupa doua ore si 20 de minute de tenis sublim, cel mai bun meci din turneul feminin”, dupa cum a mai scris sursa citata, care a fost preluată de si de site-ul news.ro

Simona Halep, care este locul I WTA, s-a calificat in finala Australian Open, in premiera, a treia oara la un grand slam, dupa ce a resuit sa o invijga joi, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, pe sportiva germana Angelique Kerber, locul 16 WTA si cap de serie numarul 21. Halep a reusit sa  salaveze doua mingi de meci. A patra minge de finala a fost fructificata spectaculos.

In ultimul act,  Halep isi va risca locul 1 mondial, cu daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, care a dispus in semifinale, cu 6-3, 7-6 (2), de sportiva belgiana Elise Mertens, locul 37 WTA. Invingatoarea meciului va ajunge pe prima pozitie a ierarhiei, in clasamentul WTA ce urmeaza sa fie publicat luni.

Nu intelegi vreun cuvant din articol? Cauta definitia lui in dictionarul DexOnline.Net

Daca sunteti de acord cu cele scrise sau daca v-a placut articolul, il puteti distribui folosind butoanele de mai jos. O opinie personala asupra articolului ar ajuta comunitatea. Multumim!

Spune-ne parerea ta despre acest subiect!