Presa franceza compara victoria Portugaliei cu cea a Greciei din 2004

Publicat in July 12, 2016   ·   Fara comentarii

O victorie nemeritata obtinuta prin “antijoc, tragere de timp si aparare excesiva” relateaza cotidianul francez La Provence. Victoria Portugaliei din finala Euro 2016 a fost intampinata cu nenumarate critici si cuvinte grele la adresa echipei, in mod special din partea marilor infranti.

Nationala Portugaliei a invins Franta pe Stade de France in seara de duminica, 10 iulie 2016, cu scorul de 1 la 0 dupa prelungiri. Golul decisiv a fost marcat in minutul 109 de Eder ( jucator legitimat in Franta la OSC Lille) acesta castigand cupa pentru echipa sa pentru prima data in istorie. Selectionata Portugaliei s-a clasificat in optimi pe locul 2 grupa F si a incheiat la egalitate meciurile din grupa.

portugalia

victorie

Golul calificarii in meciul cu Croatia a fost inscris in prelungiri, iar in sferturi au inregistrat inca un egal cu Polonia. Semifinala cu Tara Galilor a constant intr-o victorie cu un scor de 2-0.

L’Equipe Franta, a publicat reactia dura a fotbalistului Paul Pogba care se arata devastat de infrangere sub titlul “Terminati”.

“Nedrept dar adevarat” este unul dintre titlurile care vuieste in presa franceza pe primele pagini ale cotidianului La Provence.

“La 12 ani dupa Grecia, sora ei mai mica portugheza a castigat Euro cu aceleasi arme: antijoc, tragere de timp, aparare excesiva si gestionarea timpului” relateaza cotidianul francez.